Checklist údržby rodinného domu

Pravidelná péče o dům znamená úsporu peněz a jistotu, že všechna technika, která vás má chránit, opravdu funguje.

Zanedbaná údržba je totiž jednou z hlavních příčin poruch, se kterými se při posuzování domů setkávám. Připravil jsem proto pro vás checklist,který vám při kontrole pomůže. Na následujících řádcích si přečtěte vyjmenované a okomentované jednotlivé body checklistu. Samotný checklist, který vám s kontrolou pomůže, najdete volně ke stažení na konci článku.

1. Kontrola a čištění okapů, lapačů splavenin a kanálků

Bod č. 1 z hlediska životnosti domu. Když se zanesou nebo poškodí okapy, stéká voda po fasádě a během několika let ji zničí.Pokud se zanesou lapače splavenin nebo samotná dešťová kanalizace u domu, kde lapače nejsou, dostane se voda pod základy a hrozí sedání základů a praskání fasády. To samé způsobují i zanesené kanálky dešťové kanalizace. Oprava poruch, které jsou poškozenou dešťovou kanalizací způsobeny, vás bude stát desítky až stovky tisíc korun.

2. Zkouška proudového chrániče

Aby se zajistilo, že vás stále chrání. K čemu proudový chránič je? Zachrání vám život například v situaci, kdy vám spadne zapnutý fén do vany.
Testuje se nejméně 2x ročně. Případně častěji podle údajů na přístroji od výrobce. Proudový chránič se nachází v rozvodné skříni. Má na sobě tlačítko s nápisem test. Pro ověření funkce chrániče je třeba jej velmi krátce zmáčknout.

3. Revize a čištění kotle, krbových kamen, krbové vložky, karmy


Proč ji dělat

Aby se zajistilo dobré fungování a vysoká účinnost kotle a aby se omezil vznik zplodin, které znečišťují životní prostředí. Pro pevná paliva je to povinnost ze zákona. U plynných paliv jsou kontroly povinné, jen pokud jste firma nebo jiná instituce, pro soukromé majitele to povinné není.

Kdy a jak ji dělat

Nejméně 1x za 3 roky u zdrojů na pevná paliva s výkonem 10 – 300 kW. Zdroj na pevná paliva je kotel, ale i krbová kamna nebo krbová vložka. Jaký má zdroj výkon, se dočtete v návodu. Kontrolu musí dělat pracovník proškolený výrobcem, nemůžete si ji tedy dělat sami.

Nejméně 1x ročně u zdrojů na plynná paliva. To jsou plynové kotle, karmy nebo třeba Wafky a musí ji stejně jako u pevných paliv provést proškolený technik.

Obvykle 1x ročně kontrola tepelného čerpadla, přesněji se to dočtete v návodu výrobce.

  • Sdílet