17.07.2006 - Proč jsou léky tak drahé? Aby bylo na nové

Praha (Mladá fronta Dnes) - Na začátku je den, kdy vědci zaměstnaní ve vývojovém centru farmaceutické firmy zjistí, že se jim podařilo najít molekulu, která může lidem pomoci.

Je to výjimečná chvíle, protože z deseti tisíc nových sloučenin, které objeví, se jen 250 dostane do testování jako možný lék. V tu chvíli si firma látku patentuje a na budoucí lék začíná běžet dvacetiletá ochranná lhůta. Teď je třeba zařídit, aby z ní vůbec vznikl lék. A zkoušet, jestli funguje. Nejdřív na zvířatech, pak na lidech. A čas běží.

Deset let testů

Zkoušky trvají až deset let. Než je jisté, že pilulka účinkuje a nemá zásadní vedlejší účinky, uběhne nejméně polovina z ochranné lhůty na účinnou látku. Jen jeden z pěti testovaných léků se přitom dostane až k pacientovi.
Když se ukáže, že lék je dobrý, rok dva trvá, než jej firma zaregistruje - tedy než příslušné úřady uznají, že lék je opravdu bezpečný. A nastává boj o to, aby jej jednotlivé země zařadily mezi léky aspoň částečně hrazené pojišťovnami, protože jinak by jej pacienti museli platit sami.
Výrobci tou dobou zbývá z patentové ochrany léku zhruba šest až osm let na to, aby získal zpět své náklady a něco navíc, aby bylo na vývoj dalších léků.

Cena za jeden lék: až miliarda dolarů

"Vývoj jednoho léku stojí miliardu dolarů. Přitom pouze tři z deseti originálních léků uvedených na trh zaplatí firmě průměrné náklady na výzkum a vývoj léku," uvádí Jana Mikotová, ředitelka Mezinárodní asociace farmaceutických firem. Ta sdružuje originální výrobce léků, kteří mají "na triku" vynálezy 90 procent nových léků.

Náklady přitom kvůli vyšším nárokům na bezpečnost, a tedy i delšímu testování stále rostou. Proto jsou nové pilulky tak drahé.
Třeba roční léčba člověka s poruchou tvorby enzymů v těle, takzvanou Gaucherovou chorobou, vyjde na patnáct milionů korun.
Drahé léky však šetří peníze jinde a prodlužují život. Například léky na snížení cholesterolu v krvi zachrání ve srovnání s dobou, kdy nebyly, třetinu lidí.

Výrobci léků nejsou dobročinné organizace a potřebují vydělat. Ne náhodou je byznys s léky třetím rychle rostoucím odvětím průmyslu v Evropě, hned po autech a počítačích.

Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum vydání: 17.7.2006