24.03.2006 - Nadějný lék, ale za kolik?

Zdravotnické noviny - Avastin, již úspěšně využívaný k léčbě rakoviny střev, slibuje stejně úspěšnou léčbu i rakovin plic a prsu. Cena, kterou nasadil Genentech, ale vyráží dech i americkým doktorům.

Bude se totiž pohybovat kolem 100 000 dolarů za roční léčbu, což je zhruba dvojnásobek dnešní průměrné ceny kancerostatik na již tak předraženém americkém trhu. U málo prodávaných léků, určených pro léčbu některých vzácných chorob, je podobná cena pochopitelná, ale Avastin již dnes vydělává miliardy a počet potenciálních nových pacientů dosahuje jen v samotných Spojených státech stovky tisíc.

Není proto divu, že se odhady zisku z jeho prodeje pohybují kolem 7 miliard dolarů v roce 2009. Léky na neobvyklé choroby, např. Ceredase (Genzym) používaný k léčbě Gaucherovy choroby, což je vzácná porucha metabolismu, jejímiž příznaky je třeba anemie, stojí až 500 000 dolarů ročně.

Firmy nedají na lékaře
Lékaři varují, že už dnes si tento lék někteří pacienti nemohou dovolit, neboť i s plnou pojistkou se doplácí mezi 10 a 20 tisíci dolary. Farmaceutické firmy se většinou bránily poukazem na vysoké náklady na výzkum a vývoj nového léku, Genentech s mateřským Rochem ale zvolily jinou taktiku - poukazují na to, že záchrana života je neocenitelná.
William Burns, jeden z šéfů farmaceutické divize firmy Roche, to řekl celkem jednoznačně: "Když se podíváme na ceny Avastinu a Herceptinu, pak zdravotnická ekonomika převládá, takže nevidím důvod, proč ceny měnit. Ve společnosti existují tlaky na používání dobrých a účinných produktů."

Klinické studie prokázaly závažné prodloužení života
u pacientů s konečnými stadii rakoviny prsu a plic. Genentech proto hodlá požádat o svolení používání Avastinu i u těchto chorob. Při léčbě rakoviny střev se používá nižší dávka Avastinu, léčba proto přijde "pouze" na 50 tisíc dolarů ročně. V případě rakoviny prsu a plic se Avastin dostává na druhou příčku drahých léčiv, tu první ovládá Erbitux, používaný také k léčbě rakoviny střev. Ten stojí 9600 dolarů měsíčně, ale jelikož se předpisuje jen na poslední měsíce života, není tak často předepisovaný.
Většinou se užívá posledních 11 měsíců života, který je díky tomuto léku prodloužen v průměru o pět měsíců. Doporučená dávka je 5 mg/kg, zatímco u rakoviny plic a prsu je dvojnásobná. Potenciálních pacientů je ve Spojených státech asi 50 tisíc, pokud se bude používat i k léčbě rakoviny plic a prsu, počet pacientů vzroste o půl milionu.
Genentech o rozšíření platnosti léku hodlá zažádat někdy v květnu tohoto roku, již teď jej ale lékaři předepisovat mohou. Jediný rozdíl je v tom, že Genentech tyto účinky nesmí používat v reklamě a marketingu, navíc zdravotní pojišťovny se mohou rozhodnout, že když není Avastin na tyto druhy rakoviny oficiálně schválen, nemusí jeho léčbu hradit.

Reverz nic neřeší
Pacienti pak musí podepsat reverz, ve kterém slíbí, že pokud nebude platit pojišťovna, zaplatí léčbu sami. Je běžné, že na to řada pacientů prostě nemá, navíc se ve většině případů jedná o léky, které život o něco prodlouží, ale na vyléčení nestačí.
Někteří lékaři poukazují na to, že jelikož jsou náklady na výrobu Avastinu malé, neměl by Genentech požadovat za dvojnásobnou dávku dvojnásob peněz, onkolog Leonard Saltz z Memorian Sloan-Kettering Cancer Center zase argumentuje tím, že Genentech Avastin vůbec netestoval na účinnost nižších dávek při rakovině prsu a plic, takže je docela možné, že 5 mg/kg stačí.
Dr. Václav Větvička, Ph. D.

Zdroj: Zdravotnické noviny
Datum vydání: 24.3.2006
Autor: Dr. Václav Větvička, Ph. D.