14.09.2006 - Investice do výzkumu a vývoje jsou základem ekonomiky

Nikdo snad nepochybuje, že peníze vložené do výzkumu a vývoje se v budoucnosti několikanásobně zhodnotí. Česká republika v poslední době láká stále více investic zaměřených na výzkum a vývoj.

Zatímco v roce 2001 nezamířil do Česka žádný projekt z této oblasti, loni jich bylo 12. V prvním pololetí investice do výzkumu a vývoje oznámilo sedm firem, které dohromady vytvoří více než 330 pracovním míst.

"Investice do výzkumu a vývoje se snažíme maximálně podporovat, protože se jedná o dlouhodobé projekty, které vytvářejí pracovní příležitosti pro vysokoškolsky vzdělané výzkumníky a posunují ČR na vyšší úroveň," řekl generální ředitel agentury CzechInvest Tomáš Hruda. Pozadu podle něj v této oblasti nezůstávají ani české společnosti, které za první pololetí letošního roku oznámily dva ze sedmi projektů do výzkumu a vývoje. Například společnost D.S.K. se bude v Teplicích zabývat výzkumem a vývojem dalších verzí spalovacích jednotek pro využití všech druhů biomasy a odpadů pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů. Investuje nejméně 77 milionů korun a vytvoří 20 nových specializovaných míst. Téměř 50 milionů korun hodlá v areálu ostravského Vědeckotechnologického parku investovat firma ELCOM, která ve vývoji a produkci automatizovaných měřicích, řídicích a testovacích systémů pro různé oblasti průmyslového využití zaměstná nejméně 19 odborníků. Velkou perspektivu mají před sebou podle Hrudy například biotechnologie, které zkoumají použití živých organismů k průmyslovým účelům.

Biotechnologiím se v Česku věnuje několik desítek firem a v Brně nedávno vzniklo i první české biotechnologické sdružení Water Treatment Alliance. V Brně má být otevřeno i Mezinárodní centrum klinického výzkumu ICRC a biotechnologiím bude věnován rovněž podzimní veletrh Biotec 2006 v Brně. "Biotec 2006 je přelomovou událostí. Na pozadí této akce bude 24. října oficiálně zahájena stavba Mezinárodního centra klinického výzkumu ICRC Brno. Vystoupí také několik předních zahraničních odborníků v oboru biotechnologií. Věřím, že mezinárodní spolupráce, která se úspěšně rozvíjí díky projektu ICRC, pomůže českému výzkumu," uvedl výkonný ředitel ICRC Brno Tomáš Kára.

Jakub Nosek z Jihomoravského inovačního centra (JIC) upozornil, že počet českých firem, které se zabývají biotechnologiemi, se rychle zvyšuje. JIC provozuje Technologický inkubátorVUT, ve kterém sídlí několik biotechnologických společností. "Vyvíjejí například speciální zubní implantáty nebo systém na cílený přenos léků v těle. pro jejich práci je napr osto klíčové, aby mohly výsledky své práce představit odborné veřejnosti na mezinárodní úrovni," podotkl Nosek.

Zdroj: Haló noviny
Datum vydání: 14.9.2006