08.09.2006 - Český enzym pro celý svět

BIOTECHNOLOGIE / Několik desítek milionů korun může českým vědcům a biochemickým firmám přinést objev nové varianty enzymu, který likviduje toxickou a rakovinotvornou látku trichlorpropan (TCP). Enzym vyvinuli vědci z Loschmidtových laboratoří Masarykovy univerzity v Brně ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci a Tohoku univerzitou v Japonsku.

Nebezpečná chemikálie vzniká při průmyslové výrobě epichlorhydrinu pro papírenský či automobilový průmysl. Při jeho výrobě ale jako vedlejší produkt vzniká právě TCP, který se v přírodě nevyskytuje a o němž odborníci předpokládají, že má karcinogenní účinky. TCP byl již objeven v povrchové i podzemní vodě na řadě míst USA a Evropy. Přírodě přitom trvá několik stovek let, než tuto nebezpečnou chemikálii odbourá. Enzymy se pro likvidaci toxického TCP dosud nepoužívaly pro svou malou účinnost.

Několik zahraničních laboratoří se snažilo enzym vylepšit, ale až v Loschmidtově laboratoři dosáhli skutečného průlomu, když jeho účinnost zvýšili třicetkrát. Čeští vědci již oslovili společnost, jež epichlorhydrin vyrábí. "Tento objev by mohl přinést řádově desítky milionů korun českým firmám, které prodají úspěšnou komerční licenci," řekl včera Michal Kostka z Jihomoravského inovačního centra, ve kterém sídlí několik biotechnologických firem.

Zdroj: Lidové noviny
Datum vydání: 8.9.2006